25 Ocak 2013 Cuma

En iyi puset hangisi

en iyi pusetin hangisi olduğu sorusunun cevabını bu dünya üzerinde verebilecek bir kişi şu an için yok maalesef. Piyasadaki her bir pusetin avantajları ve dezavantajları var. Puset seçerken dikkat edilmesi gerekleri bu yazımda belirtmiştim. Sizin için hangi özellikler önemliyse onları önceliklendirmekte yarar var. Hem ucuz hem bütün istediğimiz özelliklere sahip hafif bir puset bulmak maalesef şu anda mümkün değil ancak birkaç sene sonra bu pusetin üretileceğine eminim.

Alışveriş merkezlerinde özellikle İstinye Park'a çok gittiğim için orada insanlar hangi pusetleri seçmiş diye bakıyorum da çoğunlukla Concord Neo'yu görüyorum. 

Kendi sınıfındaki en iyi pusetlerden biri bu arada sınıf ayırırken fonksiyon ve agırlık bakımından sınıflandırmanın daha doğru olacağını düşünüyorum. Ah bir de ağır olmasan Concord  gerçekten mükemmel olacaktın. Kumaşı harika, ana kucağı çok kullanışlı ve kendisiyle aynı renkte. Çift yönlü kullanılabiliyor.Ön tekerleklerinin şekli çok mantıklı manevra kabiliyetini arttırıyor ve denge sağlıyor.Tek dezavantajı ağırlığı dediğim gibi çok hafif bir puset sayılmaz ancak şu anda seçeneklerimizden biri olarak görünüyor.

İlk 6 hatta belki 9 ay ana kucağı ile kullanabileceğim bir model arıyorum. Birçok insan bu şekilde istediği bir puseti alıyor sonra ileride çocuk ağırlaşınca hafif baston pusetlere geçiş yapıyor. 10 kilo üzeri arabaları çocuk büyüyünce taşımak gerçekten çok zor. Maclaren'lerin baston pusetlerinin ününü herkes duymuştur. Gerçekten baston pusette her ihtiyaca yönelik çeşitleri mevcut. Keşke 5 kilo ve ana kucağı takılabilen bir model olsaydı ama maalesef öyle bir model henüz yok ama ona en yakını Bugaboo Bee modeli. 

Maxi-cosi ve Cybex ana kucakları adaptör yardımıyla takılabiliyor. 8,5 kg. Bana biraz küçük geldi çocuk büyünce kullanmak zor olurmuş gibi geldi ancak daha detaylı bütün pusetleri tekrar inceleyeceğim sonra vakti gelince. Şu anda sadece fikir sahibi olmak için biraz bakınıyorum. Düşüncelerimi de sizinle paylaşayım edim. Puset seçiminin ne kadar zor olduğunu biliyorum. İnsanın fikri sürekli değişiyor ve her geçen gün yeni bir şeyin farkına varıyor.
Bu arada asla almayacağıma kesin kararlı olduğum puset Orbit'tir. 
Hiç beğenmiyorum. Dönmesi çok güzel evet ama alışveriş arabasına benziyor bence kimse böyle düşmemiş olabilir bana öyle geliyor çok hantal bence. Bir de gereksiz pahalı zaten. Stokke için de önyargılarım vardı ancak gerçekten çok kaliteli ve tasarımı çok şık ve güzel, kabul etmek lazım. Son zamanlarda bundan alışveriş merkezlerinde oldukça sık görür olduk.

Alışveriş merkezlerinde bir de Bebe Confort'ları çok görüyorum. Loola, Loola-up, Elea ve Streety modelleri.
Streety çok görmedim. Piyasadaki en uygun fiyatlı travel sistem puset olarak dikkat çekiyor. Ancak dezavantajlarına bakmak lazım. Loola düşünmüyorum tutma yerleri ayrı ayrı(baston pusetlerdeki gibi) ben bütün bar olsun istiyorum böylece arabayı tek elle sürüp yönlendirebiliyorsunuz. Loola-up ve Elea modellerini ben çok beğendim keşke daha hafif olsalar ama ana kucağıyla çok rahat kullanabileceğimi düşünüyorum.


Özet: İnternetten bilerek araştırma yaparak giderseniz satıcıların size alakasız bir puset satmasını önlemiş olursunuz. ayrıca mutlaka puseti kendiniz birkaç kez deneyin sürün açıp kapatın. bunlar en önemli şeyler. Kendiniz karar verin çünkü kişilerin tercihleri çok değişebiliyor. Benim karar vermek için daha aylarım var. Bu konuda daha fazla yazı yazarım ileriki günlerde... Şimdilik araştırmaya devam...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder